Село Обиточне, утворюючи з Ногайськом фактично єдиний населений пункт, до 1861 року було кріпацьким. Ним володіла дочка засновника села графа Орлова-Денисова поміщиця Толстая, якій належало 1367 кріпаків. Основним напрямом господарства економії стало виробництво товарної пшениці.

Крім того, графині належали великі отари овець, винний і цегельно-черепичний заводи тощо.

Влітку 1861 року, дізнавшись, що при одержанні т. зв. волі доведеться спла­тити поміщиці великий викуп за землю, кріпаки Обиточного відмовилися вийти на панщину, вимагаючи безплатної передачі їм наділів. Активну участь у виступі прийняли селяни В. Голик, В. Баклажков, Г. Гиренко, А. Улазко, Т. Мамонов, А. Єременко і О. Мельников. Для придушення «бунту» 26 липня 1861 року губер­натор направив до Обиточного 155 солдатів, 100 козаків, потім ще одну роту солда­тів. Вони зігнали селян на майдан і вчинили над ними розправу: ЗО селян побили різками, решту примусили стати на коліна, зректися своїх вимог і просити «проба­чення» у поміщиці. Графиня зажадала, щоб селяни відробили пропущені дні. Ви­трати на утримання солдатів і козаків віднесли теж за їх рахунок.

Та боротьба не припинилася. 19 лютого 1863 року селяни знову не вийшли на поміщицький лан. Щоб привести їх до покори, за наказом губернатора чиновники описали селянське майно і оголосили торги. Але ніхто не став купувати майна знедолених людей. Жорстокість карателів переповнила чашу терпіння селян, і вони зруйнували поміщицький маєток, захопивши майно та 12 тис. крб. грішми. Для придушення повстання в червні 1863 року до села прибула рота солдатів на чолі з віце-губернатором. Карателі заарештували 8 селянських ватажків, жорстоко побили їх і кинули до бердянської в’язниці. Незважаючи на розправи і заляку­вання, селяни не скорилися. Вони не засівали поміщицької землі, аж поки не до­моглися відміни недоїмки та штрафів за «прогуляні» дні. Після цього селяни пого­дилися одержати «дарчі» наділи, аби позбутися будь-якої залежності від поміщиці.

 

за матеріалами сайту http://imsu-zaporizhzhya.com/

на малюнку картина В. Д. Вернадського «Хвилювання селян села Обіточного після реформи 1861р.»