girls (1)

Ще в дитинстві батьки казали: пліткувати негарно. Ти й сам це чудово знаєш, але часом не можеш втриматися від задоволення перемити комусь кісточки – особливо в компанії друзів. Чому ж ми так любимо пліткувати та як позбутися цієї неприємної звички?

Чому ми пліткуємо?

Хочемо підвищити власну значущість

Ти думаєш: «От мені відомо те, чого ніхто інший не знає», – і сподіваєшся, що ця інформація зробить тебе крутішим. Бажання бути головним у будь-якій розмові часто змушує нас переказувати плітки.

Плітки об’єднують

Не знаєш, як згуртувати компанію друзів? Один із варіантів – плітки, адже ніщо не єднає так, як перемивання кісточок спільному знайомому.

Дослідники з Гарвардського університету заявляють: плітки – це інструмент, що підтримує соціальний порядок. Він схожий на звичку приматів вичісувати одне одного: так вони зміцнюють зв’язки, заводять друзів.

Утім, такий колектив не буде дійсно дружнім, адже базується не на важливих цінностях (підтримка, повага, толерантність). Єдине, що вас гуртує – це обговорення іншого.

Плітки роблять розмову цікавішою

Ви з друзями вигадуєте тему для бесіди. Останні мандрівки, прочитані книги, переглянуті фільми – та ні, немає що розповісти. Зате ваша компанія достеменно знає, що Андрій на межі відрахування, а Оля розійшлася з хлопцем. То чому б не поговорити про це?

man

Ми стаємо щасливішими

Одне з досліджень вказує на те, що плітки допомагають нам почуватися краще. Психолог Колін Гілл заявляє: це підвищує рівень гормону серотоніну, зменшує стрес і тривогу.

Плітки інформативні

Тут уже постаралася еволюція: за допомогою пліток ми можемо зрозуміти, який тип поведінки прийнятний у тій чи іншій соціальній групі. Усе просто – ти розповідаєш певну інформацію, стежиш за реакцією співрозмовника й корегуєш свою поведінку.

Реклама

А як припинити розпускати плітки?

Уяви себе на місці людини, життя якої збираєшся обговорити

Тобі було б приємно дізнатися, що про тебе розпускають плітки? Чи розповіли таємницю та ще й прикрасили її новими подробицями? Упевнені: це почуття не з найкращих.

Зміни тему

Коли під час розмови починає звучати ім’я людини, про яку ти знаєш трішки більше, ніж інші – часто хочеться розповісти ці подробиці. У такому разі, змінюй тему обговорення. Знайди те, що зацікавить компанію, але водночас не стосуватиметься конкретної людини, яка в цей час не з вами. Серед безпрограшних варіантів – навчання, курсова, стосунки з батьками.

Веди щоденник

Якщо ну дуже хочеться перемити комусь кісточки – вилий це на папір. Так, на реальний білий папір: про такі речі не варто писати в онлайн-щоденнику. І про всяк випадок, змінюй імена героїв історії чи позначай їх скорочено: К., Т., Н.

Подумай, як це вплине на тебе

Зараз ти насолоджуєшся хвилиною слави, адже ділишся таємною інформацією та генеруєш розмову.

Але цілком можливо, що після цього ніхто тобі не довірятиме. Логіка зрозуміла: якщо ти розкрив чиюсь таємницю, то цілком можеш розповісти й секрети інших людей. Як-не-як, а розпускання пліток вважається брудним заняттям і люди не хочуть себе з ним асоціювати.

coffee

Не долучайся до обговорення

Варіант для міцних горішків. Коли хтось у компанії починає пліткувати – просто мовчи. Тримай язика за зубами, навіть якщо маєш чим поділитися. Як тільки пліткарі втратять запал, пропонуй іншу тему для розмови. З часом люди зрозуміють, що ти не підтримуєш пліток і не обговорюватимуть інших при тобі.

Стоп. А якщо пліткують про мене?

Ти не розпускаєш пліток і уникаєш спілкування з тими, хто це робить. Але одного дня дізнаєшся, що став темою схожих розмов. Як діяти?

Поговори з пліткарем

Поцікався, чому він розпускає плітки й вважає їх правдивими. Дуже важливо робити це при свідках: так пліткар не зможе збрехати про вашу розмову. Та й інші після публічного розголосу перестануть йому вірити.

Напиши пост у соціальних мережах

Поясни, що це – відверта брехня й затегай усіх причетних до поширення пліток.

Обійдися без Caps Lock, величезної кількості знаків оклику чи знаків питання. Не ображай пліткарів, дай їм шанс мирно врегулювати справу. Інакше люди думатимуть так: ти злишся – отже тебе зачепило за живе – це все правда. Цей пост не повинен бути виправданням, він має слугувати руйнівником пліток.

Абстрагуйся

Якщо попередні варіанти виявилися нерезультативними, або ти не хочеш виносити тему на публічне обговорення – просто не звертай уваги. Живи власним активним життям, навчайся, працюй: головне – абстрагуйся від пліток і тих, хто їх поширює.

А як ти борешся з плітками й пліткарями? Ділися в коментарях.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Чи сподобався вам цей матеріал?
  • Подобається
  • У захваті
  • чудово
  • Нічого собі
  • Сумно
  • Злість