Порізане червоне полотно. Саме так виглядала картина, яку два роки тому продали за п’ятнадцять мільйонів доларів. Поціновувачі сучасного мистецтва не вагаючись віддають шалені гроші за такі шедеври. Натомість пересічні шанувальники живопису дивуються, як це взагалі можна назвати творчістю. То що ж воно таке – сучасне абстрактне мистецтво та чи варте воно тієї уваги, яка до нього прикута? Пропонуємо розібратись разом.
Лючіо Фонтана «Концепція простору. Очікування»

Лючіо Фонтана «Концепція простору. Очікування»

Порізане червоне полотно написав Лучіо Фонтана, зараз його творчість вважають геніальною. Аукціони витворів сучасного абстрактного мистецтва продають такі картини за шалені гроші, а популярність їхня росте та шириться, наче вірус. Інтернет гудить невдоволенням: «Таке може намалювати навіть дитина!», «За що тут платити?», «Час мені звільнятися з роботи» та «Як можна купувати таку мазанину?!».

Можливо, це відбувається тому, що наша свідомість чинить опір тому, чого не розуміє. Наприклад, існує думка, що ми боїмося не самої смерті, а невідомості, яка чекає після того, як впаде чорна завіса. Із сучасним мистецтвом теж можна провести аналогію. Люди, які не вважають його за мистецтво взагалі, рідко намагалися зрозуміти сучасні полотна.

Щоправда, існують винятки. Так, у одному з недавніх досліджень йдеться про те, що сучасні митці досягли визнання не завдяки таланту, а через особливе ставлення до них у суспільстві. Йдеться про суб’єктивність, людський фактор і різні точки дотику. Той факт, що про сучасне мистецтво існує стільки неоднозначних думок, свідчить про цікавість до феномену як такого.

Тому ми вирішили нарешті розставити всі крапки над «і». Спробуймо розібратися, чому сучасне мистецтво заслуговує на визнання, а те, що здається дитячим малюнком, може бути безцінним шедевром.

Елсворт Келлі «Зелена клякса»

Елсворт Келлі «Зелена клякса»

Джоан Міро «Собака»

Джоан Міро «Собака»

Сай Твомблі «Без назви»

Сай Твомблі «Без назви»

Вкладати гроші у сучасне мистецтво – раціонально

Нафтові запаси коли-небудь вичерпаються. Будинки розваляться, а діти й онуки почнуть жити своїм життям. Інша річ – мистецтво. Імена цих художників будуть якщо не всесвітньо відомими, то принаймні знані для більшості. Справді, вже зараз згадками про митців-сучасників рясніють соцмережами. Тож можемо стверджувати, що через кілька років вони можуть опинитися на сторінках енциклопедій живопису.

Деякі сучасники вже зараз визнаються світовим мистецьким товариством, а чимало митців відзначають престижними преміями та нагородами. Придбати їхні роботи – це не лише раціональна інвестиція, це чималий внесок у розвиток світової культурної спадщини. До того ж, це можливість продемонструвати хороший смак й обізнаність у останніх мистецьких трендах.

Як зазначає мистецтвознавець Владімір Богданов, «єдине, що людство може пронести крізь покоління без змін і часових спотворень – це знання». Мистецтво ж – це ті самі знання, зафіксовані на полотні. У химерних лініях насправді зашифровано набагато більше, ніж безглузда геометрія.

Процес творення – це емоції, думки, рефлексії митця. Через суб’єктивне сприйняття глядачем цінність витворів тільки збільшується. Авторське бачення отримує нову інтерпретацію. Відтак – в одній картині можуть поєднуватися страждання та радість, захоплення й огида, божевілля та спокій.

Реклама

Абсолютно унікальна власність

У нескінченній критиці «псевдомистецтва» губиться розуміння того, яким це мистецтво повинне бути. Що таке витвір і що є шедевром? Для когось критерії визначення чогось геніальним прості: унікальність.

Найчастіше все, що можна купити за гроші, має інші екземпляри чи подібний еквівалент. Хтось їздитиме на такій ж машині, як у тебе, носитиме таку ж сукню чи штані, матиме собаку такої ж модної породи. А власником витвору мистецтва будеш тільки ти. І від буде єдиним, унікальним з-поміж інших.

Сучасна абстракція привертає увагу своєю неповторністю. Спробуй розрізати полотно точнісінько як це зробив Фонтана, і ти не зможеш цього зробити. Ба більше – навіть у його власній колекції картин «Концепція простору» немає двох однакових полотен, двох прорізів одного розміру чи ідентичного згину ліній.

Не вдасться намалювати два однакові хаоси. Навіть якщо ти зможеш повторити чийсь шедевр технічно, ти не зможеш передати філософію автора, його бачення порядку в хаосі. Кожне таке полотно – скупчення думок і переживань митця. Копія буде вже рефлексією, відображенням, відбиттям, пропущеним крізь переживання іншої людини.

Казимир Малевич «Супрематична композиція»

Казимир Малевич «Супрематична композиція»

Геніальне цінується з плином часу

Як показує досвід історії, не всі нині знані митці живопису були такими під час створення своїх шедеврів. Інколи між створенням та справжнім визнанням проходять десятки років, ба навіть століття! Відомо, що за життя Вінсент ван Ґоґ був дуже бідним, його не визнавали як митця і він навіть помер у злиднях. Та хто зараз не згадає по пам’яті його «Зоряну ніч»?

Багато інших геніїв не визнавали такими за життя, але все по поличках розклав час. Тож може одного дня ти й почнеш бачити безмежний космічний простір у розрізах на полотні. А у хаосі ти віднайдеш затишок та умиротворення.

У славнозвісному «Криці» Мунка – тишу, самотність і безвихідь.

Едвард Мунк «Крик»

Едвард Мунк «Крик»

А у кількох, на перший погляд, хаотичних і безсенсових лініях – катастрофу сучасного суспільства – тотальну залежність нашого спілкування від ґаджетів

Йос Йенсен. Із фотопроекту «Поле бою»

Йос Йенсен. Із фотопроекту «Поле бою»

Дивися – і побачиш. Терпи – і будеш винагороджений. Прагни пізнання – і тобі відкриється істина. Як казав шедевральний, але так і не визнаний за життя Оноре де Бальзак, «Геній прекрасний тим, що він подібний на всіх. А на нього не подібний ніхто».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Чи сподобався вам цей матеріал?
  • Подобається
  • У захваті
  • чудово
  • Нічого собі
  • Сумно
  • Злість