Після літніх боїв в акваторії і на берегах Азовського моря обидві сторони не мали наміру брати перепочинок – почалася осіння кампанія 1920 року. Ці події сповнені парадоксів: вони показали, що перемога в морському бою сама по собі не забезпечує володіння морем, і навіть панування на морі нічого не означає там, де результат війни вирішується на суші …

Остання атака Врангеля

12 вересня 1920 було підписано радянсько-польську угоду про перемир’я, а 21 вересня в Ризі поновилися мирні переговори. В цей же день Реввоенсовет Республіки прийняв рішення про формування Південного фронту (замість Південно-Західного) в складі 6-ї, 13-й і 2-ї Кінної армій – командувачем новим фронтом призначався М. В. Фрунзе. Було очевидно, що після ліквідації Польського фронту Червона Армія кине свої основні сили проти Врангеля, тому командування Радянської Армії вирішило випередити противника і нанести удар першим – до того, як ситуація на фронті стане безнадійною.

Наступ почалося 14 вересня ударом 3-го кінного корпусу на правому крилі фронту на ділянці Пологи-Ногайськ з метою подальшого виходу на Юзовку (нині – Донецьк) і Маріуполь. 40-я і 42-я дивізії 13-ї радянської армії опинилися розбиті і безладно відійшли на схід. Для підтримки приморського флангу білих військ і запобігання можливих дій червоних кораблів до північного узбережжя Азовського моря вирушили канонерки «Урал», «Салгір», «Джигіт» і «Гайдамаки», а також катери «Петерель» і «Дмитро Герой». 14 вересня після полудня білі кораблі обстріляли гавань Бердянська, де, за відомостями розвідки, червоні зосереджували суду для висадки десанту в Генічеськ.

Канонерський човен «Будьонний». Ялта, початок 20-х років Джерело - журнал «Гангут», №28 / 2001 - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Канонерський човен «Будьонний». Ялта, початок 20-х років
Джерело – журнал «Гангут», №28 / 2001

Насправді ніякого десантного загону тут не було, але вже о 10:30, через дві години після повідомлення про появу противника у Бердянська, командир Чинного загону Азовського моря (так тепер називалася Азовська флотилія) С. А. Хвіцкій вивів в море свої кораблі : канонерські човни ( «Будьонний», «Червона Зірка», «Знамя Соціалізму» і «Свобода») в супроводі сторожових суден «Данай», «Пугачов» і «Пролетар» (або «Троцький» – дані різних джерел розходяться). Канонерка «Знамя Соціалізму», найшвидкохідніша в загоні (10 вузлів), взяла на буксир «Свободу» (4 вузли), в результаті швидкість руху червоних сил виросла до 7 вузлів.

Канонерський човен «Свобода» Джерело - Г. А. Бутаков. Бій у коси Обіточної - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Канонерський човен «Свобода»
Джерело – Г. А. Бутаков. Бій у коси Обіточної

Ескадри супротивників зустрічаються

Коли загін Хвіцкого о 19:45 підійшов до Бердянська, білих кораблів тут вже не було – пост спостереження на Бердянській косі повідомив, що вони пішли на захід. Хвіцкій вирішив продовжити погоню, благо на західному обрії виднілися дими. Вночі червоний загін обігнув довгу Обіточна косу і в світанкових сутінках виявив за нею стоять на якорях кораблі – це були «Салгір» і «Джигіт», а також катери «Петерель» і «Дмитро Герой». 15 вересня о 6:40 з дистанції в 40 каб кораблі Хвіцкого відкрили вогонь, але влучень не мали. Через низьку якість запальних трубок темп стрільби був дуже низьким. На «Червоній Зірці» з ладу вийшли обидва знаряддя – 130-мм і 102-мм.

Бій у Обіточної коси 15 вересня 1920 року, дві фази битви Джерело - Морський Атлас. Том III. Частина друга - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Бій у Обіточної коси 15 вересня 1920 року, дві фази битви
Джерело – Морський Атлас. Том III. Частина друга

О 7:30 Хвіцкій вирішив вийти з бою і повернув на південь, причому білі кораблі продовжували вести вогонь до тих пір, поки дистанція не виросла до 85 каб. Помічник флагманського артилериста загону І. С. Фоменко на швидкохідному «Данаї» (12 вузлів) обійшов всі судна і вжив заходів по ремонту артилерії.

О 10:25 бій відновився – на цей момент до білого загону приєдналися канонерки «Урал» і «Гайдамаки», а також есмінець «Дзвінкий», що тримався поза колони по її лівому борту. Оскільки білий загін мав значно більший хід (9 вузлів проти максимум 7), очевидно, що нове зближення відбулося з ініціативи його командира – начальника оперативного відділу штабу Азовського загону капітана 2-го рангу Б. В. Карпова. Однак бою бажали обидві сторони – інакше Хвіцкій, загін якого в першій фазі бою перебував мористее противника, пішов би на схід, а не на південь.

Криголам №2, згодом - біла канонерская човен «Гайдамак» Джерело - журнал «Гангут», №28 / 2001 - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Криголам №2, згодом – біла канонерская човен «Гайдамак»
Джерело – журнал «Гангут», №28 / 2001

В сумі червоні кораблі мали шість 130-мм, три 102-мм і п’ять 75-мм гармат, а також чотири 76-мм зенітки і три 57-мм гармати. Озброєння білих радянською стороною оцінювалося в п’ять 152-мм гармат, три 75-мм і два 47-мм. Насправді воно було трохи могутніше: самі тихохідні «Салгір» і «Урал» мали по два 152-мм гармати, «Гайдамак» – одне 152-мм і два 75-мм гармати, «Джигіт» – одне 102-мм гармата. При цьому два останніх корабля (колишні портові криголами) були більше і швидкохідні, розвиваючи до 12 вузлів. Однотипні катера «Петерель» і «Дмитро Герой» несли по одному 47-мм гармати, а есмінець «Дзвінкий» – два 75-мм гармати і три торпедні апарати (правда, без торпед).

День був ясний і сонячний, дув легкий південно-східний вітер. Радянські канонерки йшли строєм кільватера зі швидкістю всього 5 вузлів, маючи противника зліва; сторожові суду для безпеки трималися правіше. Білий загін поступово обганяв червоних. В цілому обидва загони тримали курс на Керченську протоку.

Криголам №3, згодом - біла канонерская човен «Джигіт» Джерело - журнал «Гангут», №28 / 2001 - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Криголам №3, згодом – біла канонерская човен «Джигіт»
Джерело – журнал «Гангут», №28 / 2001

Стрілянина була розпочата з дистанції 65 каб, білі зосередили вогонь по головній канонерці «Будьонний». Снаряди лягали купчасто, але влучень там ні, лише один моряк був поранений осколками. До 11:30, опинившись попереду радянської колони, білий загін почав повертати вправо для охоплення її голови, роблячи класичний прийом «кроссинг Т». У відповідь червоні кораблі теж відвернули вправо. Тим часом на «Будьонного» перехопили радіограму відкритим текстом: «ескадрених міноносців атакувати ворожі суду». Знаючи, що у «Дзвінкого» немає торпед, Хвіцкій підняв сигнали, наказує сторожовим судам відкрити вогонь по міноносці і перенести на нього вогонь 102-мм гармат. «Дзвінкий», йдучи 24-вузловим ходом, перетнув курс радянської колони, пішов вправо і більше в бою участі не брав.

Тим часом відстань між противниками скоротилося до 30 каб, і о 12 годині канонерская човен «Знамя Соціалізму» отримала потрапляння 152-мм снаряда. На щастя, снаряд пройшов наскрізь, перебивши поживні труби котлів; були важко поранені старший механік Ф. Лавриненко та старший машиніст Ф. Погулявши, легко – кочегар Сковорода. Човен позбулася ходу і викотилася з ладу, а йшла у неї на буксирі «Свободі» довелося обрубати буксирний канат. Однак пробоїни на «Прапора Соціалізму» були оперативно закладені, човен взяла на буксир «Червона Зірка», а поранених моряків перенесли на сторожовик «Данай», звідки замість взяли механіка.

Швидкість радянської колони впала до 2 вузлів, але бій тривав. О 12:45 130-мм снаряд з «Червоної Зірки» потрапив в кормову частину «Салгира», що йшов в колоні білих судів другим. Канонерка запарила, втратила хід і стала помітно осідати на корму. До неї підійшов флагманський «Урал» і почав знімати команду (за деякими даними, в цей момент йому снарядами знесло рангоут). Командир «Салгира» лейтенант Вирен (син адмірала Р. Н. Вирена) покинув свій корабель одним з перших. Не встигнувши зняти весь екіпаж, «Урал» дав повний хід і вийшов з бою. До 13 години «Салгір» затонув.

Колісний тральщик Т-260, згодом - канонерская човен К-3 «Салгір», потоплена у Обіточної коси Джерело - журнал «Гангут», №28 / 2001 - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Колісний тральщик Т-260, згодом – канонерская човен К-3 «Салгір», потоплена у Обіточної коси
Джерело – журнал «Гангут», №28 / 2001

Коли білий загін позбувся відразу двох кораблів, Хвіцкій наказав перенести вогонь на «Гайдамак». З червоних кораблів спостерігали одне близьке падіння снаряда, після якого ворожа канонерка відвернула в сторону, але потім знову повернулася на курс. До 13:30, коли на півдні вже відкрився мис Казантип, бій припинився: біла ескадра, збільшивши швидкість, легко відірвалася від червоних і пішла до Керчі. Одночасно назустріч їй з Керчі було вислано підкріплення – нафтовий есмінець «Неспокійний» (типу «Новік») і канонерка «Страж». На виході з протоки «Неспокійний» підірвався на двох мінах і пошкодив один з гвинтів. Пошкодження від хв «Рибка» з їх невеликим зарядом виявилися незначними, есмінець зберіг хід і боєздатність, але його командир вважав за краще повернутися до Керчі.

Загін Хвіцкого розвернувся назад і рушив на Маріуполь. На місці загибелі «Салгира» з води стирчала щогла, з якої червоним сторожовик «Пугачов» було знято три людини: старший штурман канонерки лейтенант Олтаржевський, сигнальник і кочегар. Ще троє або четверо моряків потонули. До цього часу на «Прапора Соціалізму» вдалося виправити машину, Хвіцкій наказав з’єднати всі судна буксирами, і ескадрений хід збільшився до 3 вузлів. До вечора загін підійшов до Нижнього Бердянському маяка, а вранці 16 вересня повернувся до Маріуполя.

Бій у Обіточної коси. Художник - Г. В. Горшков Джерело - Г. А. Бутаков. Бій у коси Обіточної - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Бій у Обіточної коси. Художник – Г. В. Горшков
Джерело – Г. А. Бутаков. Бій у коси Обіточної

Перемога, яка ні на що не вплинуло

Значення бою у Обіточної коси оцінити непросто. З одного боку, він закінчився перемогою червоних, з іншого – стало очевидно, що радянські канонерки мають вкрай низький хід і мало пристосовані до активних дій: противник міг нав’язати їм бій де і коли захоче. Проте, червоні продемонстрували своє панування в північній частині Азовського моря, а також ефективність тактики активних мінних постановок. Біле командування (за показаннями полоненого лейтенанта Олтаржевський) мінними постановками відкидало, вважаючи їх зброєю слабкої сторони.

Наліт на Генічеськ і бій у Обіточної коси викликали занепокоєння білого морського командування. Н. Н. Машуков був відсторонений від керівництва Азовським загоном і замінений прибулим з Далекого Сходу капітаном 1-го рангу М. А. Беренсом (молодшим братом колишнього начальника Морських сил Радянської Республіки Е. А. Беренса). До складу загону увійшли нафтові есмінці типу «Новік», вугільні есмінці отримали торпеди, а транспорти з зерном стали супроводжуватися бойовими кораблями. Наприклад, 24 вересня з цими цілями в Азовське море виходили есмінці «Зухвалий» і «Неспокійний» разом з канонерку «Гайдамак» і «Кавказ».

Турбінний есмінець «Зухвалий», вид станом на 1916 рік Джерело - Ю. В. Апальков. Бойові кораблі російського флоту 8.1914 р - 10.1917 р Довідник. СПб, 1996. - Рік 1920-й: битва за Азовське море. Частина III | Військово-історичний портал Warspot.ru
Турбінний есмінець «Зухвалий», вид станом на 1916 рік
Джерело – Ю. В. Апальков. Бойові кораблі російського флоту 8.1914 р – 10.1917 р Довідник. СПб, 1996.

Джерела та література:

Тим часом сухопутне наступ Врангеля розвивалося успішно, ще раз продемонструвавши, що діями на суші куди легше змінити обстановку на морі, ніж морськими діями – ситуацію на суші. Лівий фланг 40-ї радянської стрілецької дивізії ще утримував Бердянськ, але на північ від основних сил кінного корпусу генерала Абрамова прорвалися далеко в сторону Юзівки. Прямий зв’язок Маріуполя зі штабом 13-й армії була втрачена і підтримувалася тільки через штаб Кавказького фронту. Для захисту підступів до Маріуполя була спрямована Морська експедиційна дивізія, а 22-26 вересня сюди з Єйська на кораблях була перекинута 2-я Донська дивізія (8000 багнетів і шабель, 16 гармат і обоз), при цьому одна баржа з ​​кулеметною командою підірвалася на своїй ж міні і затонув.

За матеріалами сайту:
https://warspot.ru/9467-god-1920-y-bitva-za-azovskoe-more-chast-iii