home 2

«Квартири у Львові» та «Київ квартири» – два найпопулярніших пошукових запити в серпні. Трохи менше уваги дісталося тим, що за словами «житло» й «нерухомість». І не дивно: саме в серпні тисячі студентів намагаються знайти кімнату чи квартиру в новому місті, тож конкуренція доволі висока. Розповідаємо, що робити, коли так сталося, і які поради допоможуть орендувати житло.

Чарівна паличка: гуртожиток

Скажемо одразу: серпень – один із тих місяців, коли найскладніше шукати житло. Тому, якщо ти тільки вступив чи ще навчаєшся в університеті, є сенс подумати про гуртожиток. Так, мало університетів пропонують студентам комфортні умови проживання. Але в гуртожитку є свої плюси: посиденьки до ранку з друзями, економія, відчуття залученості до студентського життя. Будуть і мінуси: часта відсутність гарячої води, вахтер, який може не пускати до гуртожитку після визначеної години, чи перенаселена кімната, де важко вчитися.

Серед об’єктивних переваг – вартість. Її межі встановлено Наказом МОН, і тепер вона становить «до 40% стипендії». Це приблизно до 5,5 тисяч гривень на рік без урахування додаткових послуг (наприклад, інтернету). Але остаточний обсяг може бути меншим, і його варто уточнити в житловому відділі університету.

Для приватних вишів ці правила не діють, тож вони встановлюють вартість проживання на власний розсуд. Наприклад, рік у гуртожитку Українського католицького університету обійдеться в 10 тисяч гривень. Утім, це все одно дешевше, ніж орендувати житло.

home 1

Реклама

Знайти квартиру швидко

… навряд чи взагалі можливо. Але ось декілька порад, які допоможуть у пошуку житла.

Пріоритет. Визнач конкретно, що тобі потрібно: кімната чи квартира, якого розміру, як далеко від метро і якої саме станції. Випиши всі принципові критерії. Головне – визнач суму, яку ти можеш витрачати щомісяця. Також подумай, чим ти готовий пожертвувати: може, ти відмовишся від найновішого ремонту (аби тільки все було охайним).

Ти знайдеш житло швидше, коли знатимеш, чого хочеш і на які поступки ладен піти.

Швидкість. Тепер час – одночасно твій головний ворог і друг. У великих містах тисячі студентів шукають житло, і далеко не всі збираються сильно перебирати. Пік активності тих, хто любить стрибати до останнього вагону, буде в кінці місяця, тож спробуй встигнути швидше й виділи час на пошуки зараз. Передивися всі сайти, проглянь групи в соцмережах, і головне – не зволікай з оглядинами варіантів, які знайшов.

Терпіння. Попри те, що все треба робити швидко, не надійся знайти житло миттєво. Виділи певний період на пошуки, готуйся до того, що будуть потрібні твої сили й час.

Обережно, шахраї!

Шахрайство з орендою житла в інтернеті, на жаль, явище доволі поширене. Можуть бути несправжні фото в оголошенні. Інколи шахраї просять завдаток перед оглядинами, буцімто «пропозицій дуже багато, потрібні гарантії, що ви не марнуєте мій час». Звісно, після цього вони зникають і не беруть слухавки. Також іноді квартири показують люди, які не є власниками чи справжніми ріелторами, а після в’їзду тебе виженуть справжні господарі. Варіантів житлового шахрайства безліч, але прикрощів можна уникнути.

home 4Перевіряй дані. Ти можеш прогуглити підозрілі фото або номер, який зазначено в оголошенні. Про шахраїв часто пишуть у мережі, тому є шанс одразу вивести їх на чисту воду.

Влаштовуй оглядини. Завжди перевіряй, чи відповідають дійсності фото з оголошення, і проси показати житло. Лише коли тебе все влаштує, починай розмову про оренду. Якщо контактна особа відмовляється показати кімнату чи квартиру, вірогідно, це шахрай.

Став запитання. Дізнавайся про обсяг комунальних (особливо взимку), чому з’їхали попередні мешканці, як голосно в цьому районі та чи доброзичливі в тебе сусіди. По-перше, ця інформація дійсно може бути корисною в майбутньому. По-друге, шахраї, скоріш за все, не знатимуть цих деталей і почнуть дратуватись.

Проси документи. Перед оглядинами попроси, щоб людина взяла документи, які підтверджують право власності. Якщо це ріелтор, то попроси й документи, які дають йому право представляти власників. Людям, які дійсно здають житло, таке прохання проблем не завдасть.

Сайти для пошуку житла

Зазвичай люди, які вже стикалися з орендою, рекомендують дивитися тематичні сайти й групи в соцмережах. Декотрі зазначають, що шукати краще рано-вранці (близько 8-ї години), буцімто саме тоді хороших пропозицій більше. Правда це чи ні, ми не знаємо, але точно підкажемо, на яких сайтах варто розпочати пошуки.

Lun.ua. Тут в одному місці зібрано оголошення про нерухомість, які викладено на всіх інших спеціалізованих сайтах. Це зекономить час пошуків, а специфіка Lun дасть можливість відсортувати подібні варіанти за ціною, місцем і розміром житлової площі. У великих містах усі варіанти буде відображено на мапі, що теж допоможе в пошуку. А ще можна зробити тематичну інфографіку й поширити її серед знайомих.

home 5OLX. Тут немає ніякої специфіки оголошень, тому пропозиції з нього не відображаються на Lun.ua. Досвідчені користувачі попереджають, що саме на OLX шахрайство трапляється найчастіше, бо публікувати об’яви тут дозволено всім. Однак сайт точно варто проглянути: на ньому розміщено чи не найбільше пропозицій оренди житла.

Окремі сайти. Ті самі, з яких збирає інформацію Lun.ua. Раптом сервіс не врахував один із сайтів або якийсь із них буде тобі зручніший для пошуку. Подивися, які сайти пропонують оренду житла в потрібному місті, і починай розглядати варіанти. Наприклад, у Києві є 100realty й Dom.Ria. Можливо, так ти зайдеш житло швидше.

Інші способи пошуку житла

Тематичні групи. У соцмережах є групи, де публікують пропозиції оренди без посередників. Наприклад, у відомій серед киян «Ріелтори – зло» часто публікують не тільки інформацію про оренду, але й попередження про шахраїв. Можна шукати такі групи самостійно чи попросити знайомих порадити перевірені. Багато людей знаходять собі житло саме так, хоч переважно це питання удачі.

Знайомі й друзі. Найпростіший варіант – спитати в тих, хто нещодавно шукав житло. Також напиши в соцмережах, що шукаєш варіанти, і вкажи, що саме тебе цікавить. Інколи через знайомих удається знайти квартиру чи кімнату швидше, ніж через сайти.

Однак насправді ми радимо спробувати всі варіанти одночасно. Напиши пост, закинь його в групи, а паралельно шукай нерухомість на сайтах. Ходи на оглядини, питай порад у тих, хто раніше стикався з орендою. Пошук житла – непроста місія, особливо під час щорічного напливу молодих студентів, яких цікавить оренда. Та якщо запасешся терпінням, то обов’язково знайдеш щось підхоже.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Чи сподобався вам цей матеріал?
  • Подобається
  • У захваті
  • чудово
  • Нічого собі
  • Сумно
  • Злість