pexels-photo-544115

Венеціанська комісія ухвалила рішення стосовно нового закону «Про освіту», де рекомендуватиме Україні подовжити перехідний період впровадження мовної статті.

Офіційно висновки опублікують на сайті комісії приблизно 11 грудня.

Одна з головних рекомендацій Україні – дати більше часу на перехідний період для впровадження статті 7.«Так, наразі закон «Про освіту» вказує, що повноцінно в силу мовна стаття має вступити в 2020 році. Міністерство освіти і науки України погоджується, що з педагогічного погляду продовження перехідного періоду є обґрунтованим і повністю підтримає цю рекомендацію. Комісія також підкреслила, що Україна має максимально широко використати можливості пункту 4 статті 7, що МОН і планує зробити», – наголосили у міністерстві.

Загалом МОН вважає висновки щодо мовної статті конструктивними та збалансованими, тому готове до деталізації статті в законі «Про загальну середню освіту». Для цього міністерство планує працювати спільно з національними громадами, зокрема, над подальшою розробкою різних підходів до навчання меншин з урахуванням їхніх освітніх потреб.

«Основна ціль – забезпечити достатній рівень володіння як державною, так і рідною мовами», – запевнили у відомстві.

«Ми також вдячні, що Комісія прийняла аргументацію української сторони щодо закидів, ніби мовна стаття закону «Про освіту» звужує права представників національних меншин. Зокрема, ВК підкреслила, що питання змісту і обсягу прав відносяться виключно до компетенції Конституційного Суду України.

У тексті документа йдеться про те, що Венеціанська комісія рекомендує: повною мірою використовувати гнучкість, передбачену п. 4 ст. 7, при ухваленні імплементаційного законодавства для забезпечення значного рівня викладання офіційними мовами ЄС для відповідних меншин; продовжувати забезпечувати достатню частку освіти мовами меншин у початковій та середній школі, на додаток до вивчення державної мови; покращити якість викладання державної мови (для представників меншин. – ред..); внести зміни до перехідних положень закону «Про освіту», забезпечивши довший перехідний період для поступового здійснення реформи; звільнити приватні школи від нових мовних вимог відповідно до статті 13 Рамкової конвенції; розпочати в рамках виконання нового закону «Про освіту» новий діалог із представниками національних меншин та усіх зацікавлених сторін щодо мовного питання у освіті. забезпечити, щоби виконання Закону не загрожувало збереженню культурної спадщини меншин та безперервності вивчення мов меншин в традиційних школах.

Венеціанська комісія та Генеральна дирекція з питань демократії Ради Європи залишаються в розпорядженні української влади для будь-якої необхідної подальшої допомоги.

Нагадаємо, що Угорщина закликала направити місію ОБСЄ на Закарпаття через освітній закон.

Фото: pexels.com

Реклама

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Чи сподобався вам цей матеріал?
  • Подобається
  • У захваті
  • чудово
  • Нічого собі
  • Сумно
  • Злість