За середньовічними картами-портоланами на березі Азовського моря в XIV-XV ст. існували торгові поселення. Так, біля сучасного Приморська, імовірно, існувала Венеціанська факторія Lena de Cospori, а біля с.Райнівка Приморського району Генуезьке поселення під назвою San Giorgio.
Ще минулого року біля с.Райнівка працювала Південна Середньовічна експедиція інституту археології Національної академії наук України під керівництвом українського археолога, доктора історичних наук, професора, провідного співробітника відділу давньоруської та середньовічної археології Біляєвої С.О. За результатами експедиції, вперше на березі Азовького моря було знайдено поселення де люди проживали тривалий час, займалися торгівлею та рибальством.


З 11.09.2017 року Південна середньовічна експедиція продовжила свою роботу, знову експедицію очолила професор Біляєва С.О. Допомагали їй краєзнавці Калініченко Микола та Бойко Анастасія з м.Запоріжжя під керівництвом археолога Гуленка К.С., також активну участь взяв методист з охорони культурної спадщини Приморського краєзнавчого музею Ковтун Д.Ю.
На березі моря біля с.Преслав було знайдено інше поселення точного датування цього поселення ще не зроблено, але культурний шар включав багато камфорної кераміки епохи бронзи та крем’яних і кістяних знарядь праці. На поселенні було розкопано частину будівлі з сирцевої цегли.
Найцікавішою знахідкою цього року став бронзовий наконечник для стріли скіфських часів. Ще зарано казати про те, чи відноситься дане поселення до Венеціанської факторії Lena de Cospori, але дослідження тривають.
Було проведено археологічні роботи на поселенні Райнівка які підтвердили, що поселення є цікавим та перспективним для подальшого дослідження.
Більшість знахідок передано до Приморського краєзнавчого музею, де з ними можуть ознайомитися всі бажаючі.
Керівник краєзнавців з м. Запоріжжя Гуленко К.С. запрошує молодь, школярів, краєзнавців та всіх небайдужих приморців долучитися до подальших археологічних досліджень влітку 2018 року.

 

Автор: Дмитро Ковтун